Promocja do końca lipca

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Volt-Gaz Sławomir Jakubowski
ul. Warneńska 22a
94-215 Łódź

Telefon: 664-933-738

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, w tym profilowanie w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie Volt-Gaz Sławomir Jakubowski, ul. Warneńska 22a , 94-215 Łódź

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Jak przygotować nowy dom pod instalacje – Pompa Ciepła.

Wytyczne - Instrukcja dla nowego domu .

 

1. Instalacja elektryczna w kotłowni

Przewód i zabezpieczenia  pompy ciepła:

Niema znaczenia czy pompa jest jedno czy trzy fazowa do kotłowni trzeba pociągnąć przewód 5 żyłowy. W domach do 300m2 należy użyć przewodu 5x4mm. Przewód ten powinien wystawać ze ściany, długość około 2mb zwinięty na wysokości około 1,5 m od podłogi. Przewodu nie zakańcza  się żadną wtyczką czy gniazdkiem. Zabezpieczenie główne rozdzielni, najlepiej zamontować wg. wytycznych poniżej. Oprócz tego należy zamontować różnicówkę 3-fazową na przewód 3 fazowy idący do kotłowni.

Bezpieczniki pod konkretne Pompy Ciepła:

Panasonic:

SDC od 5 KW do 9 kW (1 Faza) : B20/1 , B16/1 , B16/1

SDC 9 kW (3 Fazy) : B25/3

T-CAP 9kW (1 Faza) : B25/1 , B16/1 , B16/1

T-CAP od 9 kW do 16 kW (3 Fazy) : B25/3

 

Mitsubishi:

Power Inventer 7,5 kW (1 Faza) : B25/1 , B16/3

Power Inventer 7,5 kW (3 Fazy) : B25/3

Zubadan od 8 kW - 14 kW : B25/3

Zubadan 23 kW : 2 x B25/3 (do tego modelu potrzebne są 2 kable 5x4mm doprowadzone do kotłowni)

 

Daikin:

Altherma3 od 4kW do 8kW z grzałką 6 kW

B25/1 + dajemy osobną różnicówkę

B32/1 + dajemy osobną różnicówkę

 

Vaillant:

VWL 35 DO VWL 75 : B25/1 , B16/1 , B16/1

VWL 105, VWL 125 : B25/3

 

Wszelkie przewody zasilające jednostkę zewnętrzną układamy my, więc prosimy go nie przygotowywać.

2. Instalacja CO

Często zdarza się tak, że inwestor zatrudnia firmę wodno-kanalizacyjną do położenia instalacji w nowym domu. Poniżej wytyczne jak to zrobić prawidłowo pod pompę ciepła.

Podłogówka:

 • Należy pamiętać by były osobne wyjścia zasilanie i powrót do każdego rozdzielacza podłogówki, osobno góra, dół, piwnica
 • Średnica wewnętrzna rur do rozdzielacza np: 8-10 sekcji to minimum 25mm, powyżej 10 sekcji 28mm .

    

Rozdzielaczy nie wolno łączyć za pomocą trójników.

 

Ogrzewanie podłogowe:

Rurki od ogrzewania podłogowego najlepiej rozłożyć w odstępach co 10 cm, bez pomijania przestrzeni pod meblami. Jedynie co się pomija to szafki w kuchni. Ważne jest też by nie przekraczać 100 mb jednej nitki podłogówki. Odpowiednie rozmieszczenie gęste rur gwarantuje małe spadki  temperatur w domu, a tym samym poprawia się kultura pracy pompy ciepła. Jak wiemy bądź nie podłogówka możemy również częściowo chłodzić pomieszczenia w granicach rozsądku. Przy rozdzielaczach od podłogówki nie są potrzebne pompki i grupy mieszające. To wszystko my montujemy podczas montażu pompy ciepła.

Grzejniki:

 • Grzejniki powinny być na osobnym rozdzielaczu. Ewentualnie grzejniki łazienkowe można dać na wspólnym rozdzielaczu z podłogówką. Średnica rur od kotłowni do rozdzielacza grzejnikowego powinna wynosić 25 mm (średnica wewnętrzna) dla maksymalnie 6 grzejników. Od 6 do  10 grzejników średnica wewnętrzna 28 mm .
 • Rozdzielacze powinny być bez żadnych podmieszaczy i pompek.
 • Grzejniki należy dobrać do odpowiedniej temperatury zasilania tj. 45°C. Należy pamiętać, że skutkuje to większymi rozmiarami niż przy standardowym doborze.
 • Rozdzielaczy nie należy łączyć za pomocą trójników.

 

UWAGA!!!  Pex 25/26 jest za mały większość instalatorów z takiego rozwiązania korzysta. Dlaczego? Na złączkach są bardzo duże przewężenia, a średnica spada nawet o połowę. Pamiętajmy Pompa Ciepła wymaga bardzo dużego przepływu. Jest to bardzo ważne.

Zbiornik buforowy zwany inaczej sprzęgłem hydraulicznym - kiedy go stosujemy ?

Jest kilka powodów dla których stosujemy dodatkowy zbiornik zwany buforem:

 • Zbiornik buforowy stosujemy gdy w domu znajduje się instalacja grzejnikowa i zachodzi potrzeba zwiększenia ilości wody całym układzie .Pompa ciepła na zapotrzebowanie minimum 50l  wody w obiegu grzewczym. Grzejniki bardzo rzadko gwarantują taką ilość wody, a zwłaszcza  gdy kilka termostatów jest pozamykane. Pamiętajmy nowego typu grzejniki posiadają małą ilość wody. Zatem przy układzie tylko grzejnikowym zawsze BUFOR.
 • Gdy w domu posiadamy układy mieszane tj. grzejniki + podłogówka również stosujemy bufor o pojemności minimum 50l. Bufor spełnia funkcję jak powyżej ale również umożliwia rozdzielenie temperatur na grzejniki wyższą  i na podłogówkę niższą stosując zawór mieszający na podłogówce. Pamiętajmy iż wspomaga on również funkcję odszraniania jednostki wewnętrznej zimą. Sprzęgło nie może być za małe np. 20l, ponieważ wyłączy się ogrzewanie na grzejniki i podłogówkę i będzie za mało wody w układzie.
 • Bufor stosuje się również  gdy chcemy rozdzielić obiegi grzewcze tj. w domu mamy dwa lub więcej poziomów z podłogówką. Wtedy za sprzęgłem hydraulicznym montuje się osobne pompy obiegowe, osobna pompa na każdy rozdzielacz. Dzięki takiemu zastosowaniu możemy osobno sterować temperaturą np. na parterze i na poddaszu.
 • Bufor stosuje się również przy dużych domach parterowych, gdzie mamy bardzo dużo rurek od ogrzewania podłogowego. Zazwyczaj powyżej 200m2 podłogówki na jednym poziomie.

 

3. Instalacja C.W.U.

Przyłącza najlepiej wyprowadzić około 1 m od przyłączy podłogówki / grzejników, tak aby zbiornik nie stał za daleko. Zimna woda powinna być już doprowadzona do budynku, powinien być założony wodomierz, zawór antyskażeniowy, czasem wymagany jest reduktor ciśnieniowy, oraz zawór odcinający. Z podłogi lub ze ściany powinny wystawać dla instalatora 3 rury wodne : zimna , ciepła i cyrkulacja - opcjonalnie. Średnica rur do cwu (ciepła,zimna woda) dla domu jednorodzinnego to 3/4" czyli 22 mm wewnątrz rury.

 • Jakie zbiorniki CWU do pompy ciepła?

Zbiorniki do pomp ciepła są znacznie droższe od tradycyjnych na ich cenę na wpływ parę czynników. Zbiorniki takie posiadają dłuższą wężownicę grzewczą od 2mb do 3,6mb. Zbiornik taki może być wykonany z blachy kwasoodpornej co znacznie podnosi jego cenę. Pojemność takiego zbiornika również winduje w górę jego cenę. Mamy również do dyspozycji zbiorniki kombinowane to najdroższe rozwiązanie.

 • Co to takiego zbiornik kombinowane?

Zbiornik kombinowany to 2w1 (zbiornik C.W.U. i bufor w jednym). Wszystko mieści się w jednym zbiorniku. Przy takim rozwiązaniu zyskujemy miejsce w kotłowni i mniej zawiłą instalację hydrauliczną.

4.  Rurociąg chłodniczy, układnie rur łączących pompę typu split.

Połączenie freonowe jednostek zewnętrznej i wewnętrznej  najlepiej zrobić po etapie instalacji hydraulicznej, uszkodzenia takich rur przez ekipy: murarzy, tynkarzy, posadzkarzy jest ciężko stwierdzić zwłaszcza gdy uszkodzona i znajduje się w ścianie. Najlepiej jest przeprowadzić instalacje po wierzchu w korytkach jest to o wiele bezpieczniejszy sposób.

5. Fundament pod jednostkę zewnętrzną.

Większość jednostek zewnętrznych ma mniej więcej ten sam wymiar dla tego przygotowanie płyty o wymiarach 100 x 50 powinna być odpowiednia dla większości pomp ciepła  (poza Mitsubishi) głębokość takiego fundamentu  powinna wynosić 80 cm. Odległość od gotowej elewacji powinna wynosić około 25-35 cm.

Ze środka fundamentu możemy wyprowadzić rurę o średnicy  75 mm na skropliny (woda kapiąca z jednostki zewnętrznej). Rura ta powinna iść pionowo w dół na głębokość 80 cm aby skropliny nie zamarzały na pochyłości. Należy też pamiętać by zabezpieczyć przed wilgocią fundament jednostki zewnętrznej (hydroizolacja). Będzie na niego kapać woda i zamarzać, co może po kilku latach spowodować pęknięcia betonu. Strona budynku na której zamierzamy zrobić fundament nie ma większego znaczenia, ponieważ pompa będzie pracować przeważnie w nocy na taniej taryfie, chyba że posiadamy fotowoltaikę i prąd mamy nagromadzony lub produkowany. Należy pamiętać by optymalna odległość od jednostek wewnętrznej i zewnętrznej nie przekraczały 7mb. To ogranicza straty przesyłu, temperatury i ciśnienia.

UWAGA!!!  Nowe pompy Mitsubishi wymagają większego fundamentu o wymiarach 100 x 75 cm.

6. Grubość wylewki i ilość styropianu na posadzce.

Nie ma co przesadzać z grubością styropianu pod wylewkę. Lepiej dać mniej styropianu, a grubszą wylewkę. Lepsza akumulacja zaprocentuje nam przy ogrzewaniu dwutaryfowym. Niektórzy robią styropian 20 cm i wylewka 6 cm. Weźmy przykładowo dom  o powierzchni 100 m, grubość styropianu 20 cm, wylewka 6 cm zapotrzebowanie 3,9 kW, a ten sam metraż domu styropian 10 cm z wylewką 8-9 cm zapotrzebowanie 4,1 kW. Jak widać nie ma tu znaczącej różnicy. Lepiej zrobić grubszą wylewkę na poziomie 8-9 cm.

7. Wygrzewanie posadzki.

Podnoszenie i obniżanie temperatury przez pompę ciepła nie jest dla betonu tyko dla rurek. Podgrzanie temperaturą 40°C spowoduje, rurka PEX robi sobie miejsce. Dzięki temu, że ją rozgrzewamy, a później chłodzimy rura PEX ma miejsce na kompensacje wydłużeń. nne odmiany rur np. PE-RT nie mają takich problemów tzn. mają niską rozszerzalność termiczną, nie trzeba ich tak mocno wygrzewać bo wydłużają się znacznie mniej. Pamiętajmy, że wygrzewanie posadzki z ogrzewaniem podłogowym "suszenie betonu" pompą ciepła robimy stopniowo. Najpierw podajemy temperaturę 25°C przez tydzień później podwyższamy ją do 40°C co spowoduje nam prawidłowe związanie betonu i osuszenie wilgoci.